Как Тръмп и Путин могат да допринесат за промяна на курса в Украйна: Дали светът е свидетел на ново руско господство?



Има ли нов обрат в „мирните преговори за Украйна“ след кратката среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския лидер Володимир Зеленски под внушителните арки на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, или продължава непредсказуемата „бяла лъжа“, която безкрайно усложнява този болезнен, така наречен процес на преговори?
Случиха се два важни обрати, но знаейки непредсказуемостта на Доналд Тръмп и претенциозността на руския лидер Владимир Путин, всичко това трябва да се гледа с доза подозрение и предпазливост.
След срещата във Ватикана, московският вестник „Комерсант“ съобщи, че говорителят на Путин Дмитрий Песков е заявил, че Владимир Путин или Русия са готови за директни преговори с Украйна „без никакви предварителни условия“. Това обаче все още изисква уточнение, предвид многото условия, поставени досега от представители на Кремъл, включително и от самия Путин.
Означава ли това твърдение за преговори „без условия“, че Русия се отказва от исканията си за отмяна на някои икономически санкции преди началото на преговорите, че приема разговори за евентуално членство на Украйна в НАТО, за пристигането на международни мироопазващи сили, които, както тя заяви, „не са опция на всяка цена“, че няма да настоява за разговори за статута на анексираните от нея украински територии – Крим, Донецк, Запорожие, Херсон и Луганск, и че в преговорите няма да изисква, както досега, ограничаване на броя на украинските войници и оръжия, както и условия за провеждане на президентски избори, така че преговарящият от украинска страна да има необходимата легитимност?
Русия досега представяше всичко това като свое „предварително условие“ дори за това да седне на масата за преговори с представители от Киев. Следователно, декларацията за „без условия“ трябва ясно да отхвърли всички предварителни условия и да ги постави на масата за преговори.
Важно е също да се отбележи дали, ако и когато започнат директни преговори, оръжията ще бъдат заглушени и преговорите ще се водят в атмосфера на пълно прекратяване на огъня. Въпреки че Кремъл твърди, че е „готов за преговори без условия“, някои медии, близки до Кремъл, пишат, че „към преговорите трябва да се подхожда, като се отчита реалността на място, тоест на бойното поле“ и че е необходимо да се знае „къде е границата“.
Тръмп ядосан на обещанията на Путин?
Освен това, новото поведение на Доналд Тръмп привлича вниманието. Преговорите за започване на преговори продължават от три месеца и за първи път той сериозно порица Путин и Русия, изразявайки подозрение - както предупреждават много американски, европейски и дори независими руски анализатори и медии - че Путин „може би не иска да сложи край на войната“.
Тази теза циркулира отдавна и може да намери солидна почва в поведението на Москва досега, която постоянно усложнява процеса и има възражения срещу него, като например това за легитимността на Зеленски, чийто подпис под някакво „мирно споразумение“ не би бил валиден, или искането за гаранции, че Украйна няма да се присъедини към НАТО и да се въоръжи.
За първи път Тръмп изрази недоволство и от изключително бруталните ракетни атаки по предимно цивилни цели в Киев, Суми, Одеса, Харкив и Кривой Рог, считайки ги за ненужни и излишни. „Уолстрийт Джърнъл“ съобщи, че според близки помощници „Тръмп е много ядосан и е ядосан на Путин за това“.
Въпреки уж съгласието си за преговори, Институтът за изследване на войната обявява, че Русия се готви за нови атаки и офанзиви през лятото и есента на 2025 г. Същевременно са обявени нови икономически и финансови санкции срещу Русия, ако тя се намеси и не прояви желание за мир. Линдзи Греъм, близък съюзник на Тръмп и републикански сенатор, написа в социалната мрежа X, че трябва да се окаже натиск върху Русия и да се наложат нови санкции, ако Путин се противопостави на споразумението за прекратяване на огъня, и дори обяви нови тарифи за всички страни, които купуват петрол, газ, уран и други минерали и руди от Русия.
Путин ще приеме мир само ако получи по-голямата част от Украйна
От друга страна, критикувайки Путин за „прекомерния обстрел“, Тръмп цитира идеята, че загубените (окупирани и анексирани) територии трябва да бъдат върнати на Украйна, като несериозна. Той дори атакува коментатора на „Ню Йорк Таймс“, който пише за това, наричайки го „безталантлив“ и „невеж“.
Нека припомним, че според американски независими медии, позоваващи се на източници от Белия дом, САЩ са готови де юре да признаят Крим за руски (и Киев е убеден да го направи), докато останалите четири анексирани региона (засега) са де факто руска територия. Според съобщенията Путин е обещал на Тръмп, чрез своя представител Стив Уиткоф, с когото се е срещал четири пъти, „че няма да отиде да завладее цяла Украйна“ и че руснаците и украинците вече са се споразумели за „ключови точки на споразумение“, въпреки че не е известно точно какви са били те.
Путин би се съгласил не да „завладее цяла Украйна“, а двадесет процента от нея. Това, което сега контролира, не е достатъчно, за да го задоволи, особено ако Киев и Одеса останат извън обсега му.
Путин няма да се откаже от „да сложи лапата си“ върху по-голямата част от Украйна, която, подобно на Беларус, ще бъде под пряк руски натиск и в колониални отношения с Москва. Всичко друго за Путин е поражение и загуба на време, а постигането на тази цел би означавало, че всички съседни страни, особено Молдова и източноевропейските членове на НАТО и ЕС, са под пряка руска заплаха.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.